İLETİŞİM: 0212 514 3627- 0537 055 0063
 

Blog Kategorileri

Watton

Işığın Peşinden Giden Bir Yerli Marka Watton


Yaylacılık kültürüne sahip olanlarla kırsal bölgelerde yaşayan, yaşamış olanlar daha iyi tanır karanlığı; gaz lambası kokusunda beş taş oynayan çocuklar ve lüks ışığını yarım kısarak gazdan tasarruf etmeye çalışan anneler-babalar da hafızalarında milyon tane rengin çarpışmasıyla duygularına karıştırır. Şimdilerde elektrikler kesilince ya da belki bodruma inerken aklımıza gelen ışıldaklar, lambalar, o zamanlar şimdilerin powerbankları ile özdeştiler , dahası altından bile kıymetliydiler vesselam. Hoş hala değerlidir fenerlerle ışıldaklar... Çocukluk yıllarımdaki gibi değil tabi artık dünya, çok daha ışıl ışıl... Fenerler bile öyle...
 
Watton logosuna genel bakış ve çağrışım
 
1998 yılında kurulan Watton Bigem Grup da dünya gibi giderek ışığını arttırmış. Pazarında 18 yıllık deneyime sahip Watton’un ilk dikkatimi çeken özelliği logosu olmuştu. Watton sözcüğü “o” harfi bir göz gibi tasarlanarak yazılmış. Karanlıkta tam görme yetisine sahip olamayan bir çift gözümüze destek vermiş üçüncü göz... Peki sadece bu mu? Bendeki karşılığı çocuk yaşlardan beri dinlediğim bir Orta Asya masalına olan çağrışımıydı. Nehirlerin ışık saçan perisinin Kaf dağında yaşayan oğlu Tepegöz... Ve eski çağlarda bir Anadolu söylentisi olan Kiklop...  
 
Tepegöz Ve Kiklop nedir?
 
Birbirine benzeyen mitolojik iki varlıktır Tepegöz ve Kiklop. Tepegöz ziyadesiyle parlak oluşu, iğne batmaz kılıç kesmez gücü ile bir yenilmezlik figürü iken benzeri Kiklop, Zeus için şimşeği yapan ve ona ateşi verendir. Yerin ve göğün oğulları olarak da geçer.  Gök gülüşlü, gök  gözlü, gök yüzüklü bu tek gözlü dev çocuklar insanlık mitolojisinde ışığın karşılığıdır. 
 
Önce Sen Mottosu
 
Bir ışık huzmesi kırıldığında ortaya çıkan ilk renk mavi, watton logosunun temel ve tek renk kombinasyonu. Göklerin ve suların,  dolayısıyla ışığın temsili bu renk öte yandan halk ile kurulan kusursuz iletişimin ve önce insan mottosunun karşılığı. Prenses Diana'nın da hep üzerinde taşıdığı bu renk "önce sen" mesajı ile kitleleri peşinden sürükleme gücüne sahip. Bu nedenle bugün tüm teknoloji ve medya renklerinin temelinde de mavi vardır.
 
Işığın Peşinden Giden Bir Yerli Marka
 
Watton adı yabancı bir firma çağrışımı yapsa da yerli bir marka. Kurucusu Kadir Düger ve kardeşleri bu sektörün içine doğmuş aslına bakılırsa. Babadan öğrenme işinde alaylı birer usta Düger kardeşler. Hatta yaşayan birer ahi Kadir bey ve kardeşleri. 
Watton adıyla ilgili bir araştırma yapmak isterseniz karşınıza logosunda kullandığı renk olan mavi gibi "önce insan, önce kaliteli hizmet" diyor sayın Düger  ve kendi üretimi olmayan ürünleri ithal ederken bile kendi üretmiş gibi özen gösteriyor;  kaliteden asla ödün vermiyor. Adeta Zeus'un şimşeklerini üreten kikloplar gibi "ışık" teknolojisinde her yeniliğin takipçisi ve yakaladığı her ivmeyi müşterileri ile anında paylaşıyor. İşte bu yüzden aydınlatma sektörünün de lider isimlerinden, ağır taşlarından biri Watton. Ve Watton markası artık aydınlatmada güvenin öteki adı olmuş durumda. Aydınlatma sektörü dışında da varlık gösteren marka, uluslararası platformda da başarılı iş birliklerini sürdürüyor. 
 
Samimi, Yenilikçi, Güvenilir.
 
Karanlıktaki gözünüz sloganıyla ve samimiyetiyle dünyadaki her karanlık noktaya ışık vadeden Watton Bigem Grup'a sözünün eri ve her daim yenilikle dolu, ivme kaybetmeden süren yükseliş diliyorum. Kaldı ki bir dünya markası olma iddiasını konuşturan Watton'un önünde kendinden başka hiçbir engel yok. Gaz lambasında  beş taş oynayan çocukların da, telefonların, tabletlerin içine doğup Candy Crash oynayan çocukların da dünyasında karanlığa tek bir an bırakmamak, Anadoluda bir yaylada bir evin akşam sofrasının ışığı olmak, yolunu kaybeden bir dağcıya, bir denizciye rehber olmak gibi zor görevler sizi bekler... Bekleriz efenim, tüm dünyada yükselen bir marka oluşunuza tanıklık etmek isteriz. Sınırları giderek aşınız.
 
Watton Markalı Başlıca Ürünlere Bakacak Olursak
 
Watton oldukça geniş bir ürün gamına sahip, üç aşağı beş yukarı 400 kalem ürün var bünyesinde. Bu ürünleri tek tek listeleyemeyeceğimizden temel kategoriler halinde şöyle sıralayabiliriz: 
 
Av ve Kamp
Baston ve Baton
Gemici Lambaları
Kafa Lambaları
Ledli El Fenerleri
Masa Ve Kitap Okuma Lambaları
Oto Lambaları
Şarjlı Led Lambalar
Solar Lambalar
 
 
 
Türkiye’nin İlk Işıklı Bastonu
 
Watton markasının bu oldukça zengin ürün çeşitliliği içinde en çok ilgimi çeken kuşkusuz “ışıklı baston”lar oldu. Sert plastik ve alüminyum metal gövdeye sahip bu bastonlar, oldukça dayanıklı. 53cm ile 110cm arasında boyu ayarlanabilirken sahip olduğu amortisör, bilek kayışı, pusula gibi donanımlarla kullanıcısına üstdüzey konfor sağlıyor. Ancak kendi kategorisindeki en önemli farkı 3 adet Ag 13 pille çalışan 9lu parlak led ışığı. Pil ömrü ise doğru bir kullanımla 100000 saati buluyor. Doğru bir kullanımdaki en önemli kastım “kullanmadığınız süre boyunca” içinde pil bırakmamanız. Bu hem pil ömrü hem bastonun performans ömrü için küçük ama önemli bir ayrıntı, diğer tüm pilli/bataryalı cihazlarda olduğu gibi… 
Yaptığım araştırmalarda öğrendim ki Türkiye pazarına ilk ışıklı bastonlar Watton markası ile girmiş. Bununla birlikte sensörlü, katlanabilir, oturaklı baston ve batonları da var markanın.
 
 
Avcılıkta Yeni Bir Yaklaşım; Sarı Işıklı Led Fenerler
Özellikle gece avında hem kişisel güvenliğiniz, hem yanınızdakilerin güvenliği hem de ava çıkılan sahadaki hedef dışında varolan can ve malın güvenliği için sağlıklı görüş alanına sahip olmak büyük önem taşıyor. Watton bu anlamda en çok tercih edilen fenerlere sahip. Fakat Watton’un Watton’a bile fark attığı yeni bir tüfek feneri var ki alışılagelmiş tüfek fenerlerinden küçük bir farkla ayrılıyor. Fakat bu küçük fark önemli bir güvenlik açığını kapatıyor. Bugüne kadar kullanılan beyaz led ışıklara sahip tüfek fenerleri, fişek ateş aldıktan sonra namludan çıkan parçaların geride bıraktığı duman nedeni ile geçici görüş ve görme kayıplarına engel olamıyordu. Fakat, Watton markasının yakın zamanda piyasaya sürdüğü sarı gün ledli fenerler sayesinde tam görüş sağlanıyor. Bu da tüfeği kullananın, bu kısa sürede ortaya çıkabilecek her türlü tehlikeye karşı savunmasız kalmasının önüne geçiyor.
 
 
Doğa, Dağ, Kamp ve Kafa Fenerleri
Eğer siz de benim gibi fırsatını buldukça doğa yürüyüşü yapmayı, kamp kurmayı ve dağlara ve mağaralara doğru keşfe çıkmayı sevenlerdenseniz bilirsiniz ki hayat dışarıda ikiye ayrılır. Gün doğduktan sonrası ve gün battıktan sonrası. Dolayısıyla hep sonrası... İşte bu sonralarda bir kez daha ortaya çıkıyor Watton'un değeri. Watton kafa fenerleri bir kamp çadırının içinde işinizi pratikleştirmek için de son derece ideal, bir mağarada keşfe çıkıp mağaranın derinliklerine indiğinizde de... Hatta dağcılıkta irtifa sevdası olanların bile işini görebilir durumda. Daha önce hiç kullanmayanlar için söylemeliyim ki son derece kullanışlı. Aydınlatma mesafesi ne kadar diye soranlar için 250-300 metreyi aydınlatabilen oldukça kaliteli kafa fenerlerinin olduğunu söyleyebilirim. Genellikle orta, yüksek seviyeye ayarlayabilmenin yanı sıra selektör yapma özelliği ile birlikte 3 opsiyonu da kullanıcısına sunuyor. Ben bu fenerleri acil durumlarda kullanmak için araçta ve fotoğraf çekimleri için ekipmanlarımın arasında bulunduranlardanım. 
 
Gemici Lambaları ve Balıkçılık
Bu başlığı atarken aslında kafa lambalarının balıkçılıkta da kullanıldığını hatırladım. Ama konumdan devam edeceğim; Watton gemici lambası denilince de akla ilk gelen Watton-Bigem Grup. 
-Gemici fenerinin bir diğer adı ise rüzgar lambası. Rüzgara karşı korunaklı mumlar ve yağlı lambalar olarak ortaya çıkmış, bir zamanların lüksleri de bu gruba dahilmiş. Artık mum söndü derdi yok tabi, onun yerine klasik esintiden vazgeçilmeden daha güçlü gemici fenerleri üretiliyor.
Burada, yalnızca bu paragrafta, daha çok Bigem adını kullanacağım. Gemici lambaları daha ziyade Watton markası ile değil Bigem markası ile üretiliyor. Uygun fiyatları ve kalitesi ile dikkat çeken Watton-Bigem Gemici fenerleri aynı zamanda şık birer dekoratif unsur olarak da kullanılabilecek tasarıma sahip.  Dört adet büyük pil ile çalışan gemici fenerleri 100000 saate kadar dayanma gücüne sahip.

Yorum Yaz

Whatsapp Whatsapp Whatsapp Whatsapp